Kończy się lato a z nim prace sezonowe za granicą. O czym należy pamiętać?
Sezonowe prace cieszą się niezwykłą popularnością. Polacy podejmują takie zatrudnienie nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. Jest wiele kwestii, o których nie powinniśmy zapominać po zakończeniu pracy sezonowej za granicą. Poznaj kilka z nich, aby zabezpieczyć swoje interesy.
Kwestie dotyczące COVID-19 po pracy sezonowej za granicą
Obecnie najbardziej palącym tematem dla osób wyjeżdżających za granicę i powracających do naszego kraju jest kwestia obostrzeń wprowadzanych przez poszczególne państwa w związku z trwającą pandemią koronawirusa. Należy o nich pamiętać nie tylko przy wyjeździe z kraju w celu podjęcia pracy sezonowej za granicą, ale także przy powrocie. Przed przyjazdem warto sprawdzić, jakie obostrzenia obowiązują w Polsce dla przyjeżdżających z konkretnego kraju. Jeśli jesteśmy niezaszczepieni oraz nie wykonamy testu na COVID-19, być może będzie czekała na nas dwutygodniowa kwarantanna. Warto zweryfikować ten temat, jeśli po powrocie do kraju mamy konkretne plany. Wiedząc wcześniej o obostrzeniach, będziemy mogli odpowiednio zareagować, na przykład przed przyjazdem wykonać test na koronawirusa.
Zwrot podatku z zagranicy za pracę sezonową
Jedną z kwestii, o których pracownicy sezonowi często zapominają, jest rozliczenie podatku dotyczącego dochodu uzyskanego z pracy za granicą. Wiele osób jest przekonanych, że skoro pieniądze zostały uzyskane poza granicami naszego kraju, nie musimy rozliczać podatku od takiego dochodu w Polsce. Jest to błędne myślenie, które może prowadzić do poważnych konsekwencji. Zwrot podatku z zagranicy jest zależny od tego, w jakim kraju podejmowaliśmy pracę sezonową. W niektórych krajach obowiązuje metoda rozliczenia nazywana metodą wyłączenia z progresją (np. Niemcy czy Norwegia), natomiast w niektórych obowiązuje inna metoda, nazywana metodą rozliczenia proporcjonalnego (np. Stany Zjednoczone). Pierwsza polega na tym, że podatnik zostaje zwolniony z opodatkowania dochodu uzyskanego za granicą. Druga jest nieco mniej korzystna, ponieważ przewiduje konieczność zapłacenia w Polsce podatku od dochodu osiągniętego poza granicami kraju. Następnie podatnik może ubiegać się o proporcjonalny zwrot podatku z zagranicy.