2024-06-15

Czym jest zachowek w praktyce prawniczej?

zachowek kraków

Zachowek jest to pewna forma zabezpieczenia interesów osób najbliższych osobie zmarłej, która pozostawiła po sobie pewien majątek. Często w codziennym życiu posługujemy się tym pojęciem w sposób nieprawidłowy. Czym zatem tak naprawdę jest zachowek, kiedy wchodzi w grę i komu się należy?

Komu i kiedy należy się zachowek?

Zachowek to nic innego, jak majątek, który, jak już wspomniano wyżej, jest pewną formą zabezpieczenia dla osób najbliższych zmarłemu. Roszczenie o zachowek powstaje wtedy, gdy istnieją osoby, które z mocy ustawy dziedziczyłyby po zmarłym, jednak zostały przez niego ostatecznie pominięte w testamencie, a przed śmiercią spadkodawcy również nie otrzymały należnej im części majątku. Nie dotyczy to jednak wszystkich krewnych – zachowek przysługuje jedynie zstępnym spadkodawcy (a więc na przykład jego dzieciom czy wnukom itd.) lub jego małżonkowi i rodzicom. W pewnych przypadkach zachowek jednak nie będzie należał się tym osobom. Będzie tak na przykład wtedy, gdy osoba zrzekła się dziedziczenia, została uznana za niegodną dziedziczenia, została wydziedziczona lub jest małżonkiem wyłączonym od dziedziczenia. Małżonek wyłączony od dziedziczenia to taki, wobec którego małżonek-spadkodawca jeszcze przed śmiercią wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji, jednak tylko z winy tego pierwszego.

Kto płaci zachowek?

Pewne grupy osób będą zobowiązane do zapłaty sumy pieniężnej, która składa się na zachowek. Są to mianowicie spadkobiercy, zapisobiercy windykacyjni, a także obdarowani przez spadkodawcę w umowie darowizny. Warto przy tym pamiętać, że roszczenie o zapłatę zachowku nie trwa wiecznie – po pewnym czasie bowiem przedawnia się ono. Chodzi tu o okres 5 lat od ogłoszenia testamentu lub 5 lat od otwarcia spadku. Kwestie prawne niekiedy mogą wydawać nam się niejasne, szczególnie przy tak skomplikowanych kwestiach, jak na przykład zachowek Kraków, Warszawa czy Wrocław to bardzo duże miasta, w których ofert kancelarii prawnych jest bez liku, w związku z czym każdy, kto chciałby uzyskać w tym temacie pomoc prawną, z pewnością ją znajdzie. Na rynkach dużych miast występuje zwykle duża konkurencja, dlatego też ceny porad prawnych są zazwyczaj bardzo atrakcyjne.

 

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.