2024-09-17

Żyrandole kryształowe – hit czy kit?

żyrandole kryształowe

Z dzieciństwa i lat młodości zapewne pamiętasz babciną witrynę, na której stała cała kolekcja kryształów. Dziś jest to relikt przeszłości, o którym chcielibyśmy zapomnieć. Ale kryształ jest bardzo wartościowym materiałem i pięknie gra ze światłem. Czy żyrandole kryształowe są jeszcze modzie?

Dlaczego kryształ jest tak cenny

Najprościej rzecz ujmując, kryształ jest rodzajem szkła, w składzie którego znajdują się znaczące ilości ołowiu. To właśnie zawartość tego pierwiastka świadczy o jakości wyrobu, bo im go więcej, tym lepsze są właściwości rozpraszania światła. Im więcej kolorów tęczy jesteś w stanie zobaczyć gołym okiem parząc na kryształowy produkt, tym lepszy egzemplarz trzymasz w rękach. Wyroby uznawane z kryształowe mogą zawierać jedynie od 3% ołowiu, ale te z wyższej półki mogą mieć już go ok. 30%. Na pewno kojarzysz kryształy Swarowskiego, które są wielu stawiane za wzór – w ich składzie zawsze jest ok. 1/3 ołowiu i faktycznie pięknie się mienią.

Żyrandole kryształowe nigdy nie wyjdą z mody

Żyrandole kryształowe zawsze będą w modzie. Oczywiście różnić się mogą samą formą, pozostałymi elementami designu, ale zawsze będą zachwycającym dodatkiem do wystroju naszych wnętrz. Jedyne na co powinno się uważać w przypadku lamp kryształowych to… Podróbki. Na rynku dostępnych jest cała masa alternatywnych materiałów naśladujących kryształ i trzeba przyznać, że wychodzi im to całkiem nieźle. Do czasu. Wszystkie zamienniki niestety mają tendencję do szarzenia, matowienia, czy powstawiania zacieków po sprzątaniu. W przypadku kryształu właściwie nigdy nas to nie spotka, bo choć jest to materiał kruchy, to o ile się nie stłucze, to będzie nam służył przez ładnych kilka pokoleń. Pielęgnacja prawdziwego kryształu jest bajecznie prosta. Po umyciu wystarczy go przetrzeć suchą szmatką nie pozostawiającą włosków na powierzchni.

Czy można łączyć kryształy z innymi materiałami

Jak najbardziej. Żyrandole kryształowe są piękne, ale swą urodą mogą przyćmić resztę pomieszczenia, czego niekoniecznie sobie musimy życzyć, a w dodatku koszt w pełni kryształowego egzemplarza może zwalić z nóg. Na szczęście, nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć ten wyjątkowy rodzaj szkła z innym materiałem. Bardzo popularne są np. abażury tekstylne, z których zwisają kryształowe „frędzle” lub pomiędzy kawałki tkaniny wszyte są drobne kamyczki. Takie połączenia sprawia, że światło z lampy jest jednocześnie przytulne i miękkie, a z drugiej cudnie się rozprasza w otoczeniu.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.