Jak dbać o domowe tekstylia?

dywaniki łazienkowe

Ściereczki, ręczniki, dywaniki łazienkowe, czy zasłony. Wszyscy je mamy i niestety często nie potrafimy o nie zadbać. Choć wydają się proste w obsłudze, to jednak potem okazuje się, że po praniu są wygniecione, albo nie chłoną wody. Podpowiadamy co robić by domowe tekstylia długo i dobrze nam służyły.

Jak dbać o zasłony i firany

Zasłony i firany nie są najbardziej brudzącymi się tekstyliami w naszych domach. Niestety dość łatwo zbiera się na nich kurz i mogą pojawić się nieestetycznie wyglądające zagniecenia. Zasłony warto prać co ok. pół roku zgodnie z zaleceniami producenta, a jeżeli mamy produkty wysokogatunkowe, to warto je oddać do profesjonalnej pralni. Na co dzień zasłony i firany można z powodzeniem okurzać z pomocą miękkiej szczotki odkurzacza lub szczoteczki elektrostatycznej. Zasłony i firany, które po praniu zostały dobrze rozłożone lub powieszone nie powinny wymagać prasowania. Drobne zagniecenie, które na szczęście łatwo usunąć żelazkiem z funkcją pary.

Jak dbać o dywaniki łazienkowe

Dużo ciepła i ciągły nadmiar wilgoci to idealne warunki do rozwoju bakterii i grzybów. Dokładnie w takim klimacie często „kisi” się wszystko co znajduje się w łazience, a przecież nierzadko są to rzeczy, które mają bezpośredni kontakt z naszym ciałem. Mowa tu szczególnie o ręcznikach i chodnikach łazienkowych. Te pierwsze omówimy za chwilę, a jak dbać o dywaniki łazienkowe? Z jednej strony są to tekstylia ciągle wilgotne, a z drugiej jednak nie dbamy o nie tak jak o ręczniki. Dywanik łazienkowy należy prać regularnie w niskich temperaturach, w delikatnych środkach piorących i bez płynu do płukania. Niezastosowanie się do tych zaleceń może skutkować zniszczeniem struktury włosa chodnika, ale też swoje właściwości może stracić gumowe podbicie, które przecież zapewnia nam bezpieczeństwo. Delikatnie, ale regularnie prany dywanik odwdzięczy nam się przyjemnym ciepłem i miękkością.

Jak dbać o ściereczki i ręczniki

Ściereczki i ręczniki to domowe tekstylia, które prać należy często. Czasem nawet ich codzienna wymiana może być wskazana, szczególnie gdy widzimy bród na materiale, lub w przypadku ręczników, gdy mamy duże problemy skórne. Większość tego typu produktów bardzo dobrze znosi wysokie temperatury i całe szczęście bo dzięki temu możemy pozbyć się większości patogenów, a nie musimy do tego używać silnych proszków, które mogą wywołać podrażnienia. Zarówno ściereczki, jak i ręczniki muszą bardzo dobrze chłonąć wodę i z tego względu nie płuczemy ich w normalnych płynach. Zawierają one silikony, które powlekając włókna zmniejszają ich chłonność.